Eko, bio un organiskā kosmētika: ko tas nozīmē un ko mēs nezinām?

Aizvien vairāk cilvēku pievēršas dabīgajai organiskajai kosmētikai drošības un veselības apsvērumu dēļ. Šis tirgus segments pakāpeniski aug, tomēr dabiskās un organiskās sastāvdaļas ir daudz dārgākas nekā to toksiskie un sintētiskie brālēni. Un šeit lietas var kļūt mulsinošas – kas skaitās organisks, dabīgs, eko un bio, un vai kompānijas mūs var mānīt ar šīm etiķetēm?

Organiskā kosmētika

Organiskās sastāvdaļas lielākoties tiek iegūtas no dārzeņiem, augļiem un augiem. Lai kosmētikas produkts varētu tikt saukts (un sertificēts) par “organisku”, tam jāsatur vismaz 95% organiskās izcelsmes sastāvdaļu. Termins “Organiskas izcelsmes” nozīmē, ka konkrētā sastāvdaļa ir nākusi no bioloģiskās lauksaimniecības, t.i., tās audzēšanā nav izmantoti ķīmiskie mēslošanas līdzekļi, pesticīdi, hormoni vai toksīni, tāpat netiek audzēti ģenētiski modificētie organismi. Turklāt organiskās kosmētikas produkti vai to sastāvdaļas netiek testētas uz dzīvniekiem.

Dabīgā kosmētika

Dabīgā kosmētika ir termins, kas nereti tiek ļaunprātīgi izmantots, lai mānītu patērētāju. Par piemēru varam ņemt rozi vai konkrētāk – rozes eļļu. Roze taču ir puķe, un tādēļ dabīga, vai ne tā? Ne gluži. Ja šīs rozes tiek audzētas lauksaimniecībā, kas nav bioloģiska, un tās audzēšanā tika izmantoti pesticīdi un ķīmiskie mēslošanas līdzekļi, šis produkts joprojām var saukties “dabīgs”, bet tāds nebūt tas nav. Šāds “dabīgs” produkts var būt krietni lētāks par organiski audzētu rozi, jo, pirmkārt, tiek izmantoti dažādi mikroorganismi, kas veicina rozes uzplaukšanas ātrāku procesu, un otrkārt, tādējādi iegūstot daudz vairāk produktu nekā organiskā ceļā.

Zaļā kosmētika

“Zaļā kosmētika” ir tikai cits nosaukums dabīgai kosmētikai, proti, zaļās kosmētikas sastāvdaļās ir galvenokārt augu vai augļu izcelsmes produkti, bet nepastarpināti var saturēt arī sintētiskas vielas, jo netiek audzēti organiskās saimniecībās. Termins “zaļais produkts” ir trendīgs vārds, jo tas uzrunā visus, kam svarīga zaļā domāšana.  Jā, protams, tas izsaka vispārējo izpratni, ka šādi produkti ir radīti, izmantojot dabas bagātības, taču diemžēl produktu ražotāji, kas lieto apzīmējumu “zaļš”, bieži vien “zaļo kustību” tikai izmanto, lai labāk to pārdotu. 

Eko un bio kosmētika

Eko produkts ir tāds, kura ražošanas process ir videi draudzīgāks (piemēram, iepakošana), lai tādējādi mazinātu ietekmi uz vidi. Tomēr tas vien mums nepasaka, vai paša produkta sastāvdaļas ir organiskas. Daļa no gala produkta sastāvdaļām var būt “eko-draudzīgas”, bet ne visas. Tikmēr bio/biodinamiskā kosmētika ir līdzīga organiskajai – tā attiecas uz lauksaimniecības procesu, kur netiek izmantotas toksiskas un ķīmiskas vielas.

Ko mums der atcerēties?

Svarīgi ir katrai pašai izlasīt savas kosmētikas sastāvdaļu sarakstu un atcerēties, ka ne katrs “dabīgais”  zīmogs nozīmē organisku produktu.  Piemēram, labāk ir divreiz pārbaudīt produktus ar ECOCERT zīmogu, jo tas ir viens no vismaldinošākajiem zīmogiem. Saskaņā ar ECOCERT, tikai 10% no produkta būtu jābūt organiskās izcelsmes, tāpat šis zīmogs atļauj sintētiskos konservantus, ko citas organizācijas ir aizliegušas. Atceries arī, ka drošākai kosmētikai līdzīgi kā pārtikai ir derīguma termiņš. No gaišās puses, kosmētikai Eiropas Savienībā ir jāatbilst salīdzinoši stingrākiem noteikumiem, piemēram, no aptuveni 1000 kancerogēnām sastāvdaļām, kas ir aizliegtas ES, ASV ir aizliegusi vien 9.

Avoti:

http://natureofeurope.com/what-is-the-difference-between-natural-organic-eco-bio/

http://www.sott.net/article/288127-Beauty-myths-The-Certified-Organic-deception

http://www.huffingtonpost.com/2013/08/09/makeup-harmful_n_3733000.html

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s